Programme

WEDNESDAY - March, 16th 2016
5-9:30 p.m. Registration - hotel Palace
THURSDAY - March, 17th 2016
08:30 a.m. Skippers meeting
10:00 a.m. Regatta start, "Upwind-downwind" race
3-5 p.m. Lunch - Pub hotel Park
9 p.m. Party - Pub hotel Park (light dinner, DJ Neno)
FRIDAY - March, 18th 2016
10 a.m. "Upwind-downwind" race / coastal race
3-5 p.m. Lunch - Pub hotel Park
8 p.m. Opening ceremony for the exhibition of two artists: Damir Vrdoljak - Mandeta and Leo Vukelić (Loggia - hotel Palace)
9 p.m. Party - hotel Amfora (traditional Hvar dinner party, Spice Grills performing)
SATURDAY - March, 19th 2016
08:30 a.m. Skippers meeting
10 a.m. "Upwind-downwind" race
3-5 p.m. Lunch - Pub hotel Park
4 p.m. Winners champagne - hotel Riva
8 p.m. Closing ceremony - Loggia, finger food
9 p.m. Fireworks
10 p.m. Party - Pub hotel Park
midnight End of the 20th Easter Regatta

Results

Pos Sail nr. Bow Class Yacht Sponsor Owner Skipper Club 1 2 3 4 5 6 Points
1 CRO1553 13 ORC A X-Cite ANGELINA TOURS SAIL. TEAM Angelina Tours, d.o.o. TONKO RAMEA JK KORNATI MURTER 1 1 3 1 1 3 7
2 CRO1799 19 ORC A Orion ORION Marcello D` Angelo ANTE CESIC JK LABUD SPLIT 5 6 1 5 2 1 14
3 CRO7575 14 ORC A Yelowpad TEAM YELLOWPAD Jurica Novak JAN WINKLER JK MEDVESCAK ZAGREB 2 3 2 4 5 6 16
4 CRO6482 1 ORC A Gringo 2 USKOK SAILING TEAM Jedrilicarski klub "Uskok" ROBERT SANDALIC JK USKOK ZADAR 4 2 7 6 4 2 18
5 CRO6789 10 ORC A Marina Kastela MARINA KASTELA Marina Kastela ARMANO ZEKAN JK MARINA KASTELA 3 4.5 5 3 7 4 19.5
6 CRO4311 3 ORC A Barba Branko ORBICO SAIL. TEAM Orvas plus, d.o.o. FILIP ZORICIC JK LABUD SPLIT 6 4.5 6 2 6 7 24.5
7 CRO1715 8 ORC A Karpo KARPO SAILING TEAM Dusan Usenicnik DUSAN USENICNIK JK LOKA TIMING SLO 8 8 4 7 3 5 27
8 CRO7777 4 ORC A DSK X-Treme SQUALO BIANCO RACING Darko Keser FRANE BARBIERI YC CROATIA 7 7 9 8 8 8 38
9 SLO972 21 ORC A Sky TEAM SKY Marjan Kocila MARJAN KOCILA PD MORSKA VIDRA SLO 9 9 8 9 9 10
DNF
44

 

Results (PDF)

Pos Sail nr. Bow Class Yacht Sponsor Owner Skipper Club 1 2 3 4 5 6 Points
1 CRO1656 12 ORC B One   Karlo Kuret KARLO KURET JK LABUD SPLIT 4 1 1 1 1 1 5
2 CRO1545 24 ORC B Andela X ALTERNATIVA TOMIC Branko Iljadica Rapo BRANKO ILJADICA RAPO JK VAL SIBENIK 3 3 2 2 2 2.5 11.5
3 CRO2013 28 ORC B Blue Chip DEHLER 38 SAIL. TEAM Croatia Yachting doo MARIN MISURA JK ZENTA SPLIT 2 2 3 5 3 2.5 12.5
4 CRO13464 29 ORC B Mareus POLIKLINIKA DRINKOVIC Ivan Drinkovic LUKA JERCIC JK SPINUT SPLIT 1 5 5 4 5 4 19
5 CRO2186 16 ORC B Green Pepper   Neven Gaspic NEVEN GASPIC JK SPLIT SPLIT 5 4 4 3 4 5 20
6 CRO5652 2 ORC B Mr. DeeJay CONSMAR Ergomed, d.o.o. MARIN LOVROVIC st. JK RIJEKA RIJEKA 6 6 7
DNF
7
DNS
6 6 31

 

Results (PDF)

Pos Sail nr. Bow Class Yacht Sponsor Owner Skipper Club 1 2 3 4 5 6 Points
1 CRO1656 12 ORC B One   Karlo Kuret KARLO KURET JK LABUD SPLIT 7 1 1 5.5 1 1 9.5
2 CRO1553 13 ORC A X-Cite ANGELINA TOURS SAIL. TEAM Angelina Tours, d.o.o. TONKO RAMEA JK KORNATI MURTER 1 2 6.5 1 3 4 11
3 CRO1545 24 ORC B Andela X ALTERNATIVA TOMIC Branko Iljadica Rapo BRANKO ILJADICA RAPO JK VAL SIBENIK 4 4 2 7 2 5.5 17.5
4 CRO2013 28 ORC B Blue Chip DEHLER 38 SAIL. TEAM Croatia Yachting doo MARIN MISURA JK ZENTA SPLIT 3 3 3 12 5 5.5 19.5
5 CRO1799 19 ORC A Orion ORION Marcello D` Angelo ANTE CESIC JK LABUD SPLIT 9 11 4 5.5 4 2 24.5
6 CRO7575 14 ORC A Yelowpad TEAM YELLOWPAD Jurica Novak JAN WINKLER JK MEDVESCAK ZAGREB 5 7 5 4 9 11 30
7 CRO6482 1 ORC A Gringo 2 USKOK SAILING TEAM Jedrilicarski klub "Uskok" ROBERT SANDALIC JK USKOK ZADAR 8 5 12 8 8 3 32
8 CRO6789 10 ORC A Marina Kastela MARINA KASTELA Marina Kastela ARMANO ZEKAN JK MARINA KASTELA 6 8 9 3 12 8 34
9 CRO2186 16 ORC B Green Pepper   Neven Gaspic NEVEN GASPIC JK SPLIT SPLIT 10 6 6.5 10 6 10 38.5
10 CRO13464 29 ORC B Mareus POLIKLINIKA DRINKOVIC Ivan Drinkovic LUKA JERCIC JK SPINUT SPLIT 2 12 11 11 10 7 41
11 CRO4311 3 ORC A Barba Branko ORBICO SAIL. TEAM Orvas plus, d.o.o. FILIP ZORICIC JK LABUD SPLIT 11 9 10 2 11 12 43
12 CRO1715 8 ORC A Karpo KARPO SAILING TEAM Dusan Usenicnik DUSAN USENICNIK JK LOKA TIMING SLO 13 13 8 9 7 9 46
13 CRO7777 4 ORC A DSK X-Treme SQUALO BIANCO RACING Darko Keser FRANE BARBIERI YC CROATIA 12 10 14 13 13 13 61
14 SLO972 21 ORC A Sky TEAM SKY Marjan Kocila MARJAN KOCILA PD MORSKA VIDRA SLO 14 14 13 14 14 16
DNF
69
15 CRO5652 2 ORC B Mr. DeeJay CONSMAR Ergomed, d.o.o. MARIN LOVROVIC st. JK RIJEKA RIJEKA 15 15 16
DNF
16
DNS
15 14 75

 

Results (PDF)

Pos Sail nr. Bow Yacht Skipper Club Type 1 2 3 4 5 Points
1 SLO1410 15 KRKA SEBASTIJAN LEVSTIK JK KON TIKI E 410 1 1 1 1 1 4
2 CRO 2320 22 NIKE NIKOLA DESKOVIC JK ANA BAKAR F 35 3 3 4 2 2 10
3 CRO1996 6 KRALJICA JELENA ALEN BIGAVA HRM S 45 5 2 3 4 3 12
4 CRO424 11 SRNA CIRIL VRANCIC JK ZENTA B 46 4 4 2 3 4 13
5 CRO1134 30 SULTAN SEMUEL BRENKO JK VAL SIBENIK F 40.7 2 5 6 7 7 20
6 SLO484 18 SRECA GORAZD KRAJNIK JK LOKA TIMING SLO E 333 7 7 7 5 5 24
7 CRO17 17 ISKRA KRESIMIR KUHAR FSB ZAGREB S 42 8 8 8 6 6 28
8 CRO1457 5 AUCKLAND JURY LOGUSKIN AQUATORIA B 42 M 6 6 5 12
DNF
12
DNS
29
9 CRO27 27 SUN KISS MIHAJLO VOJVODIC VISA 1   10 9 12
DNS
8 12
DNS
39
10 CRO23 23 SHE LOVRO BADURINA JK MALINSKA B 46 C 9 10 9 12
DNF
12
DNS
40
11 CRO9138 26 MISSES PERO HURE VISA 3 J SO 421 12
DNF
12
DNF
12
DNS
12
DNF
12
DNS
48

 

Pos Sail nr. Bow Yacht Skipper Club Type 1 2 3 4 5 Points
1 SLO 160 32 MEGA ENERGIJA UROS ZVAN JK SKIPPER MARIBOR SUPERSTAG 40 1 1 1 1 1 4
2 CRO1888 31 POLET 5 NIKOLA DESKOVIC JK LABUD F 50 2 2 2 2 2 8
3 CRO3479 25 O1 EXPRES MARIO KUNDIH JK ENDEMI ZAGREB F 40.7 3 3 3 3 3 12
4 CRO4575 20 FRAPA TIHANA TADINAC JK FRAPA Marina sport 36 5 4 4 4 4 16
5 CRO7774 9 ELANKA 2 MARIO HRVOJ JK SPINUT SPLIT E 350 4 5 5 5 5 19
6 CRO3 7 ARUBA HRVOJE OPACAK JK PELISKA JEDRA F 7.5 6 6 7
DNF
7
DNF
7
DNS
26

 

Prizes

EASTER REGATTA WINNER
GRAND AUTO & PBZ LEASING - automobil FORD - 70.000kn
GRAND AUTO & PBZ LEASING
Ljevaonica ALU - "Uskršnja jedra" ak.kipar A.Jurkić - 7.500kn
Ljevaonica ALU
PZ SVIRČE - bačva Plavca malog - 4.000kn
PZ SVIRČE
First place
PBZ - novčana - 35.000kn
PBZ
Second place
MARE DUĆANI - jedriličarska odjeća HENRI LLOYD - 18.300kn
MARE DUĆANI
Third place
PBZ CARD - novčana na kartici - 15.000kn
PBZ CARD
Fourth place
SUNČANI HVAR - hotelski smještaj - 7.000kn
SUNČANI HVAR
Fifth place
GARMIN - Garmin gps uređaj - 4.800kn
GARMIN
First place
PBZ - novčana - 35.000kn
PBZ
Second place
CROATIA AIRLINES - avio karte - 12.000kn
CROATIA AIRLINES
GENERALI - poklon bon - 14.000kn
GENERALI
Third place
PBZ NEKRETNINE - novčana - 10.000kn
PBZ NEKRETNINE
Fourth place
ORVAS - smještaj u vili - 5.700kn
ORVAS
Fifth place
GARMIN - Garmin gps uređaj - 3.180kn
GARMIN
First place
PBZ CARD TRAVEL - putovanje na Cubu - 35.000kn
PBZ CARD TRAVEL
Second place
ASSECO - novčana - 10.000kn
ASSECO
Third place
GARMIN - Garmin gps uređaj - 1.490kn
GARMIN
First place
EUROMARINE - najam plovila - 14.000kn
EUROMARINE
Second place
ANA - škola jedrenja - 6.000kn
ANA
Third place
GARMIN - Garmin gps uređaj - 3.180kn
GARMIN